Ay Yıldız ilk 10’da

 

Can Artam, Coloni takımının tek pilotu olarak start aldı. Başarılı bir start sonrası  8. liğe kadar yükselen Ay Yıldızlı temsilcimiz, hiç azalmayan temposuyla 33 tur sonunda temiz bir yarış çıkartarak finiş çizgisine gelen 10.  pilot oldu.

 

 

Almanya Hockenheim  Grand Prix’sinde Formula 1ile beraber aynı hafta sonu 2004 İnternational Formula 3000 Şampiyonası yedinci  ayağı koşuldu. F3000 ve F1 pilotlarının ülke bayrakları tüm hafta sonu pist gönderlerinde dalgalanıyor olması Türkiye adına etkileyici ve gurur kaynağı olurken; Can Artam, damalı bayrağı finiş çizgisinde gören 10. pilot oldu.

 

 

Almanya Hockenheim şehrinde tekniğin, pilotajın, sürüş kabiliyeti ve refleksel özelliklerin öne çıktığı geçişe müsait bir pist olan 4.574 km uzunluğunda ki Hockenheimring’de temsilcimiz  Can Artam, Coloni takımının tek pilotu olarak 17. cepten start aldı. Başarılı bir start sonrası  göz dolduran tekniğiyle 8. liğe kadar yükselen Ay Yıldızlı temsilcimiz, hiç azalmayan temposuyla 33 tur sonunda temiz bir yarış çıkartarak finiş çizgisine gelen 10.  pilot oldu. Sıralama turlarında en iyi üçüncü zamanı yapan Artam’ın takım arkadaşı Patrick Friesacher otomobilindeki mekanik bir arızadan dolayı yarışta start alamadı. Arden pilotu Vitantonio Liuzzi bu sezon altıncı birinciliğini kazanarak Formula 3000 de bir rekora imza atarken, BCN pilotları Enrico Toccacelo ikinciliği, Esteban Guerrieri ise üçüncülüğü paylaştı.

Nurburg’tan sonra bu sezon ikinci defa Almanya’da Hockenheimring’te koşulan şampiyona sezonun en çekişmeli yarışına sahne oldu. Hockenheimring, uzun seneler Formula 1 yarışlarında yüksek hızların yapıldığı, teknik ve pilotların devamlı atak yaparak yarıştan keyif aldıkları bir pist olarak göze çarpıyor. Ay Yıldızlı kaskı ile takip ettiğimiz Can Artam,  bu pistte hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen 17’nci başladığı yarışta dokuz aracı arkasında bırakıp 8’inciliğe kadar çıkarak hızlı stilini de sergilemiş oldu. Etrafında olan kazalardan başarılı bir şekilde sıyrılmasını bilen temsilcimiz sürüş tekniğiyle dikkat çekti.

Yarış sonrası yaptığı açıklamada, Can Artam; “ Yarış benim için genel olarak iyi geçti, ilk defa yarıştığım Hockenheim pistinde özellikle ilk turlarda pistin de geçişe uygun yapısından dolayı oldukça fazla geçiş olacağını zaten bekliyorduk ancak epey kaza olması beni de takımımı da bayağı tedirgin etti, pite biraz erken girmemden dolayı yarışın başlarında 8. sıraya kadar çıkmama rağmen daha sonra biraz gerilere düştüm ancak bu kadar çok kazanın yaşandığı bir yarışta bu şekilde finiş görmek benim için iyi bir sonuç, umarım sezonun geri kalan üç yarışında daha da iyi sonuçlar alabilirim” dedi.

 

 

 

Can Artam, İnternational Formula 3000'de sonraki  yarışına 14 Ağustos günü Hungaroring GP’ye  Macaristan’da  çıkacak.


Geri