Can Artam, yeni takımıyla ilk yarışına Macaristan’da çıktı..

F 3000 Şampiyonası sekizinci ayağı Macaristan Hungaroring  Grand Prix’sinde yapıldı. Can Artam, yeni takımı  Formula 1 Jordan’ın  Jonior takımı SüperNova renkleriyle ilk yarışına çıktı. Yağmur sonrası  devam eden yarışta temposunu hiç düşürmeyerek başarılı pilotajı ile durumunu korumasını bilen Ay Yıldızlı temsilcimiz Can Artam, 14. oldu.


Yağmur ile birlikte verilen start sonrası başlayan zorlu mücadelede, bayrağımızı F1 pistlerinde dalgalandıran temsilcimiz Can Artam’ın,  yağmura rağmen müthiş temposu ile ortaya koyduğu istikrarlı performansı dikkatlerden kaçmadı. Araç geçmenin zor olduğu, sürüş bilgisi ve teknik özelliklerin öne çıktığı yarışta  yağmurlu havalarda olağan üstü bir kontrol kabiliyeti olan Can Artam,  yarışı 14. sırada tamamladı. İniş-çıkışlı ve dar olan 4385 metrelik  Hungaroring pisti oldukça teknik bir yapıya sahip olup, 35 turluk uzun ve zorlu bu mücadelede pilotlar son derece temkinli gitmeyi tercih etmektedir. Özellikle aerodinamik ve mekanik tutunma bu pistte çok önemlidir.

 

Motor sporları alanında Türkiye’yi temsil eden Can Artam,  böyle zorlu bir yarışı bitirmenin her şeyden önce  sevindirici olduğunu söyleyerek yarışı şu şekilde özetledi:

“Yağmur öncesi sert ayar yüzünden yağmur sonrası alınan start ta ilk turları güvenlik aracı eşliğinde attık. Ancak pist tahminimden daha geç kuruduğu için uzunca bir müddet yağmur lastikleri ile kaldım. Oldukça temkinli ve dikkatli bir yarış çıkardım ve takım olarak geç pit stop stratejisi uyguladık. Bunun sonucunda ise ancak son turlarda bazı rakiplerimi geride bırakabildim.”

Ayrıca geçtiğimiz hafta Coloni Motorsport ile yollarını ayırıp Formula 1 takımı Jordan’ın Junior takımı SüperNova ile anlaşmış olmasının kendisini gerçekten heyecanlandırdığını belirten genç pilot, yeni takımının Jordan’ın Junior takımı olması ile, F1’de yarışan bir takımın alt yapısında yer alarak F1’e giden yolda  çok önemli bir adım atmış olduğunu sözlerine ekledi.

 

2005 sezonunda takvime girecek olan İstanbul GP’si için geri sayım başlamışken böyle bir transfer ve SuperNova (Jordan F1 Junior) takımı Can Artam için gerçekten de büyük önem taşıyor.

 

Dünya F3000 şampiyonasındaki bir sonraki yarış, 28 Ağustos’ta Can’ın daha önce tecrübesinin olduğu ve bildiği bir pist olan Belçika GP Spa-Francorchamps’da yapılacak.

 


Geri