Can Artam, Belçika’da 13’üncü

F 3000 Şampiyonası dokuzuncu  ayağı Spa-Francorchamps Belçika Grand Prix’sinde yapıldı. Can Artam, yeni takımı  Formula 1 Jordan’ın  Jonior takımı SüperNova renkleriyle Belçika’da sağanak yağmurlu bir hafta sonu ile beraber çok temiz bir yarış ortaya koydu. Sıralamalarda 15. sırayı elde eden Ay Yıldızlı temsilcimiz, olumsuz hava ve otomobilindeki sorunlara rağmen mükemmel performansı ve  hiç düşmeyen istikrarlı temposuyla 13. oldu.


Bayrağımızı F1 pistlerinde dalgalandıran temsilcimiz Can Artam’ın, otomobilindeki aerodinamik sorunlar ve ayarlarındaki problemlere rağmen yağmurlu havalarda ortaya koyduğu müthiş temposu ve istikrarlı performansı bu haftada otoritelerin dikkatini çekmeyi başardı. 15. sırada başladığı yarışı yağmurlu havalarda bildiğimiz hızlı stili ile 11. sıraya kadar getiren Artam, temiz bir yarış çıkartarak zorlu yarışta 13. sırada finiş gören pilot oldu.

Türkiye’yi temsil eden genç pilotumuz Can Artam,  yarışmaktan keyif aldığım böylesine süratli ve zorlu bir pistte finiş görmenin memnun edici olduğunu söyledi. Ayrıca,  tüm sezon boyunca piste çıkarken amacının tecrübe ve deneyim kazanmak olduğunu belirten Can Artam, sezonun kendisi için son derece olumlu geçtiğini dile getirdi. Bundan sonraki çalışmalarının gelecek yıl F3000 şampiyonasının yerine Formula 2 olarak yapılacak olan şampiyona yönelik olacağını sözlerine ekleyerek yarışı şu şekilde özetledi;

 

“Yağmurlu bir havada başlayan yarışın ilk turları oldukça zorlu geçti. Özellikle güvenlik aracı arkasında start almamız, şiddetli yağan yağmur ve ilk turlarda  lastiklerimden çok iyi performans alamamamdan dolayı biraz geriye düşsemde pes etmeyip ilk yedi - sekiz turdan sonra tempomu oldukça yükseltip önümdeki pilotları birer birer geçmeyi başardım. Daha sonra pit stop ta ufak bir aksilik nedeni ile epeyce vakit kaybettim ve son birkaç turda kaybettiğim sıraları tekrar kazanarak ancak onüçüncülüğe kadar çıkabildim.”

6973 metrelik  , 22 turluk uzun ve zorlu olan Belçika’nın Spa-Francorchamps  pisti oldukça uzun ve Eau Rouge gibi teknik virajlara  sahip olup, her yıl son derece çekişmeli geçmektedir. Özellikle F1 takviminde heyecanla beklenen yarışlarından biri olarak bilinen Belçika Gp’si, son derece süratli düzlükleri ve virajları ile halen Formula 1 pilotları arasında en beğenilen pist olma özelliğini sürdürmektedir.

 

Dünya F3000 şampiyonası 11 Eylül’de İtalya GP Monza’da yapılacak sezonun son yarışı  ile sona erecek.

 

 

 

 

 

 

www.racing-tr.com


Geri