Can Artam, sezonu 8’inci kapattı

F 3000 Şampiyonası onuncu ve son ayağı  Monza  İtalya Grand Prix’sinde yapıldı. Bayrağımızı F1 pistlerinde dalgalandıran temsilcimiz Can Artam, aldığı başarılı start sonrası  yarış içinde azalmayan temposu,  beğenilen sürüş stili ile  16’ıncı sırada başladığı sezonun son yarışını yaşanan kazalara rağmen temiz ve dikkatli  bir yarış çıkartarak 8’inci sırada bitirdi.  


Motorsporları alanında  Türkiye’yi gururla temsil eden Can Artam, şampiyonanın son yarışı Monza’da sergilediği müthiş performansla 16’ıncı başladığı yarışı 8’inci bitirmeyi başardı.

Can Artam,  sıralama turlarında önünde çok trafik olduğundan yeterince hızlanamadı. Çok iyi bir startla 11’inciliğe kadar yükseldi, fakat takımından aldığı teknik direktif  dolayısıyla ilk virajda hızını kesti. Can’ın taktığı ilk set lastikler çok iyi performans vermeyince ön grupla arası açıldı ancak pit stop’tan sonra lastik değiştirince aradaki farkı oldukça hızlı bir şekilde kapatmasını bildi. Takımın da hatasız  ve oldukça hızlı gerçekleştirdiği pit stop sonucunda yarışı 8’inci olarak bitirdi. Yarış hakemleri Can’ın son virajda şiganı keserek avantaj elde ettiği kararına vararak, 75 sn ceza verdiler. Bu ceza Can’ı 9’unculuğa düşürdü.

Tutunmanın orta derecede olduğu ve geçiş imkananının oldukça fazla olduğu yaklaşık 5,7 km uzunluğundaki Monza pistinde, F3000  sezonun en sevilen ve en son yarışı 26 tur üzerinden yapılıyor. Süratli bir yapıya sahip olan Monza, Formula 1 takvimi içersindeki en hızlı pist. Büyük kazalara sahne olan pistte kazaların büyük çoğunluğu ilk virajda ve bu virajı takip eden şiganda yaşanıyor.Türkiye’yi temsil eden Can Artam’ı, cuma günü sıralama turları öncesinde Türkiye Formula 1 organizasyonundan görevliler pit alanında ziyaret edip iyi şans dilediler.

Geri