GELECEĞİN TÜRK F1 PİLOTLARI

YOLA ÇIKTI…

Geleceğin Türk F1 pilotları olarak hazırlanan Can Artam ve Jason Tahincioğlu, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları ve Formula 1 hedeflerini açıkladılar…

 

2005 sezonunda ilk F1 organizasyonuna ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye aynı zamanda  Dünya pistlerinde Türkiye’yi temsil etmesi hedeflenen iki genç için de kolları sıvadı. Jason Tahincioğlu ve Can Artam ikilisi, Formula 1’e giden yolda  son adım olarak bilinen GP2 Şampiyonası’nda mücadele etmek için çalışmalarını başlattılar.

Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın desteği ile harekete geçen Tahincioğlu ve Artam Türkiye’yi  en iyi şekilde temsil edebilmek ve F1’de Türkiye adına start alan ilk Türk pilotlar olabilmek için GP2 şampiyonası’nda yer alan takımlardan birinde olabilmek için hazırlıklarına resmen start verdiler.

 

Formula 1’e yakın düzeyde araçların kullanıldığı organizasyonlarından biri olan GP2 kategorisi ile ilgili bilgilerin verildiği basın toplantısında, 2005 sezonunda milli ruhla yarışacak pilotlarımızla Türkiye’nin uluslar arası tanıtımına da katkıda bulunulacağı belirtildi.

Ünlü F1 pilotlarının büyük bir bölümünün kariyerlerinin en önemli adımlarını bu organizasyonda atıklarının kaydedildiği toplantıda, şu bilgiler verildi;

“Formula 1 takımlarının test pilotları da bu tür şampiyonlarda yer alarak yarış yeteneklerini geliştirmektedirler. Yine F1 takımları tarafından da devamlı izlenmekte olan bu şampiyona Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika ile Uzakdoğu olmak üzere üç kıta televizyonlarında yayınlanmaktadır. Eurosport’un canlı yayınları ile 500 milyona ulaşan potansiyel izleyici kitlesine sahip olan yarışlar F1’le aynı pistlerde, sıralama turlarından hemen önce koşulmaktadır. Dolayısıyla F1 sıralama turlarını izleyen ortalama 100 bin seyirci de GP2 yarışlarını takip edebilmekte ve 100’e yakın web sitesi, F1 ile ilgili haber akışı sağlamaktadır.”

 

Jason Tahincioğlu ve Can Artam açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlarken iki pilot da, amaçlarının Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek olduğunu ve dünya pistlerinde çok sayıda Türk gencinin yarışmasına öncülük etmeyi hedeflediklerini belirttiler.

 


Geri