CAN ARTAM MASERATİ’Yİ LİDERLİĞE TAŞIDI..

 

 

Maserati takımı ile Fia GT şampiyonasının istanbul ayağında piste çıkarak Fia Gt de yarışan ilk Türk pilot ünvanını elde eden Can Artam, bu şampiyonadaki ilk tecrübesinde başarılı bir performans ortaya koyarak izleyenlere heyecanlı dakikalar yaşattı. Takım arkadaşı Philip Peter yarışın startını alıp yaklaşık 45 dakika kadar pistte kaldıktan sonra safety car periyodunda aracı Can Artam a teslim etti, pistte saftey car ın arkasında 19. sırada çıkan Can, 20 turun sonunda liderliğe kadar yükseldi ve pistte bulunduğu süre içinde en hızlı turlara imza attı. Rakiplerini birer birer geçerek en üst sıraya kadar tırmanan Can, yarışı 4 tur lider olarak sürdürdükten sonra, MC 12 yi  takım arkadaşı Cristoph Pillon a  1nci sırada teslim etti ancak Pillon rakiplerinin baskısına dayanamadı ve yarışı 6 ncı sırada tamamladı.

            Can yarışla ilgili olarak “Öncelikle Maserati gibi bir markanın pilotu olmak benim için inanılmaz gurur vericiydi, otomobil ve motorsporları tarihinin en önemli markalarından biri olan maseratinin çocukluğumdan beri izlediğim ve tarihinde yer alan Fangio,  Ascari,  Moss gibi efsane isimlerin arasına adımı yazdırmış olmak benim için bir rüyanın gerçekleşmesiydi. Bu fırsatın oluşmasını sağlayan Maserati Türkiye ye, DO-CAR ‘a, ACP ‘ye ve bana destek olan  Fenerbahçe spor kulübüne teşekkür ediyorum. Benim içim çok zorlu ama çok iyi bir tecrübe oldu. Aracı daha önce hiç test etme fırsatım olmamıştı ve yaşadığımız lastik sorunlarından dolayıda antreman turlarım çok kısıtlandı, bu zor şartlarda elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım ve takım arkadaşlarım olan eski F1 pilotu Karl Wendlinger ,çok tecrübeli isimler olan Bertolini ve aracımı paylaştığım Philip Peter bana bu araca ısınmamda çok yardımcı oldu, onlarla çalışmak çok güzeldi, özellikle yarış esnasnıdaki tempomun takımdaki tüm pilotlar arsında en iyisi olması benim için çok güzeldi, arabayla antreman turlarında yaklaşık 10 tur atabildim dolayısıyla ancak yarış esnasında araca ısınabildim ama çabuk uyum sağladım ve arabayı 1 inci sırada takım arkadaşıma teslim ettim, cristoph da tecrübeli ve iyi bir pilot ancak şanssız bir hafta sonu yaşadı ve gününde değildi, oda elinden geleni yaptı ve 6 ‘ncı olduk. Benim için güzel bir tecrübe oldu, MC 12 yi kullanmak çok güzel ve çok heyecan vericiydi.” dedi.

            Artam başarılı performansının ardında tüm dünya basınında övgü alırken, bu arabayı ilk kez kullanmasına ve ilk yarışı olmasına rağmen gösrediği performans çok beğeni topladı.

 

 

 

 


Geri