Rover P4
 
 

9 Temmuz 1963 tarihinde dönemin "İmtihan ve Muayene Komisyonu"nun araca 34 AP 343 plakasını vermesiyle tam adıyla 1951 model "Rover P4 75 Cyclops" ilk kez İstanbul trafiğine dahil olmuştur.

1963 yılında bu aracı 10.000 Türk Lirası karşılığında satın alan 42 yaşındaki Dr. Sedat Coşkuner, 75 yaşında vefat edene değin, 33 yıl boyunca aracı aralıksız kullanmış. Sahibi ile Rover arasındaki bağ, ailesinin yanı sıra, Sedat Bey’in yaşadığı mahallelerde, hekimlik yaptığı hastanelerde bulunmuş olanların hafızasında halen yer almakta.

Sedat Coşkuner arabasının hemen her türlü tadilat ve bakımıyla bizzat ilgilendiği gibi, aracının boyasını da, çoğu zaman adeta suluboya tablo yapar gibi fırçayla kendi yaparmış. Zaten 1974 yılından 1994 yılına değin, Rover’in görmüş olduğu her türlü işlem büyük bir titizlikle düzenli olarak not etmiş olması da, sahibi ile araç arasındaki bağı gösterir nitelikte.

İstanbul’un zorlu kışlar yaşadığı günlerde motoru gazetelerle sarıp sarmalanan, üstü örtülen, her yaz tatilinde tepeden tırnağa bakımdan geçen, adeta bir çocuk gibi ihtimam gören bu 1951 Rover de karşılığında, arada bir su kaynatarak zorlu anlar yaşatsa da, 45 yaşında bile ne şehir içi ne de şehirlerarası yolculuklarda sahibini hiçbir zaman yolda bırakmamış.

Dr. Sedat Coşkuner’in vefatının ardından 1997 yılında SAV Otomobil Müzesi’ne Feza Coşkuner tarafından hediye edilen Rover’in, 10 yılın ardından ufak tefek birkaç paslanma haricinde sapa sağlam kalmış olması ve hatta umulmadık bir şekilde sorunsuz şekilde çalışır durumda olması insana "bu arabanın bir ruhu olduğunu" düşündürtmekte.

Bu araç 16 Ocak saat 15.00 den itibaren Sav Otomobil Müzesinde ressam Şebnem Düüzgören tarafından boyanmaya başlanacaktır.Geri