1926 BUGATTI 35B
 
 

Otomobil sektörünün en başarılı ve en önemli yarış otomobillerinden olan ve o yıllarda tüm pist rekorlarını defalarca egale eden, yeryüzündeki o yıllarda geçilemeyen bir yarış otomobili Bugatti 35 Serisi…

8 silindirli 1991cc lik motoru ile 80 HP güç üreten araç el yapımı alüminyumdan üretilmiştir. Olağanüstü başarılı motoru ve ağırlık dengesi ile, 1925-1929 yılları arasında 351 yarışı ardı ardına toplamda 2.000’in üzerinde yarışı kazanmıştır. Aracın rengi, o yıllardaki hiçbir yarışta pilotun dikiz aynasında görmekten mutlu olmayacağı “Grand Prix Mavi”si dir.

Bu otomobili efsane yapan diğer bir olay da 1927’lerdeki yaşanan vahim bir kaza sonucu modern dansın ilahisi Isadora Duncan’ın hayatını bu otomobil üzerinde kaybetmesi ile oluşmuştur. Amerika doğumlu, “Dansın Kraliçesi” olarak anılan genç ve güzel bir kadın olan Isadora Duncan, 14 Eylül 1927 tarihinde sevgilisi ve aynı zamanda uçak pilotu olan Benoit Falchetto ile Fransız Riviera’sında boyundaki ipek eşarbın rüzgarın etkisi ile arka tekerleğe dolanması sonucu boğularak hayatını kaybetmiştir. Bu olay 1968’de beyaz perdeye uyarlanmış olup Film, 1969 Cannes Film Festivali'nde birçok ödül kazanmıştır.

Bu özel otomobili görmek isteyenler Perşembe-Pazar günleri arası SAV Otomobil Müzesini ziyaret edebilirler.Geri